Възнесение на Пророк Илия
Тип:
Икона
Период:
От
началото на
19 век
до
края на
19 век
Размери (см):
71
/ 46
/ 2.5
Местонахождение
Държава: България
Област: Благоевград
Град: Банско
Музей: Музеен комплекс
Място на създаване
Държава: България
Област: Благоевград
Село: Осеново
Църква: Св. Архангел Михаил
Описание
Темата е решена във вертикална композиция на две нива. В долната част са представени в цял ръст пророк Илия, седнал в пещерата (в левия долен ъгъл), и пророк Елисея (в десния долен ъгъл) прав с разперени ръце, гледащ чудото на възнесението. Фонът изобразява пейзаж с нисък хоризонт. На преден план е условно предадената пещерата, в която се е уединил пророк Илия, и птиците небесни (врани), които по Божие указание са носили храна на отшелника. Изобразен е хълмист терен, през който тече река Хорат, приток на река Йордан. Горната част на композицията заема колесницата, в която пророк Илия се възнася на небето. Посоката на нейното движение е отдясно наляво. Фонът е условен — небе, огряно от светлина, идваща от левия горен ъгъл. В колесницата са впрегнати два крилати коня, водени от фигурата на ангел, коленичил върху облак. Пророк Илия е представен седнал в колесницата в момента, когато хвърля кожуха си на своя ученик Елисея.
Техника: Смесена
Темперна живопис с прибавка на допълнително количество съхнещо масло в свързващата емулсия. Живописният слой е тънък, с гладка фактура, изпълнен в класическата иконописна техника. Моделировката на детайлите е фина и прецизна. Лаковото покритие е нанесено тънко и равномерно. Позлатата е изпълнена върху полимент, с листово злато (варак), полирана впоследствие. При моделировката на дрехите е използвано и течно трито злато.
Основа: Дърво
Основата на иконата е от цяла дъска от иглолистна дървесина, с два вставени кошака. Грундовото покритие е гипсово и е нанесено неколкократно направо върху основата, като е добре шлифовано.
Състояние, реставрационни намеси и коментари
Няма следи от предишни реставрационни намеси.