Част от царски двери с изображение на Богородица, св. Харалампи и св. Йоан Богослов
Тип:
Пластичен обект:
Царски двери
Период:
От
началото на
17 век
до
края на
17 век
Школа: неизвестна
Размери (см):
99
/ 29
Местонахождение
Държава: България
Частна колекция: Частна колекция
Място на създаване
Държава: България
Друго място на създаване: Други
Бележки към идентификацията на обекта
Украсата, строгата, твърда и проста организация на рисунъка и резбата, свързващата конструкция и интелигентното съпоставяне на златно и сурово с сиво съмносиньо и червени цветове, както и чистият силует, приписват тази работа към изкуството от началото на ХVІІ век. Родството с цитираните примери от югоизточна България позволяват да припишем тази икона към изкуството от същия регион.
Описание
Изображението е пластично моделирано с дълбока резба на няколко плана. Фигурите на горните два реда са в цял ръст и анфас, със скъсени пропорции и големи глави, с пъзлата на върха. Фигурата в основата има същия размер, но светецът е изрисуван само до кръста.
Четириъгълната част от този отдел на царските двери е оградена от широка сегментирана рамка, която представлява позлатен, силно профилиран извит филиз с палмети на червен фон. Рамката разделя плоскостта на три дяла, в които са изрисувани Дева Мария, св. Харалампий и св. Йоан Богослов. Трите полета са украсени с резбовани колони с капители с флорални мотиви и двукрили източни арки над тях. Над колоните са моделирани капители с палми в зелено. Фигурите са на син фон.
Техника: Резба
Темперна техника
Основа: Дърво