Уброс
Тип:
Икона
Период:
Първата половина на
19 век
Захарий Христович Зограф е роден е в Самоков и е син на Христо Димитров. След това той учи при своя брат Димитър Зограф, с когото по-късно работи заедно. Той е един от българските художици с най-голямо творчество. Захари Зограф е един от малкото художници, които внасят и битови елементи в своите стенописи. Най-известните му икони са тези в черквата „Св. Константин и Елена“ в Пловдив, черквата „Св. Богородица“ в Копривщица. Сред известните му творби са също и иконите от Плаковския манастир, Долнобешовишкия манастир и други. Захари Зограф работи и по много стенописи. Най-известните му стенописи са в Бачковския манастир (параклиса и черквата „Св. Никола“), черквата на Рилския манастир, Троянския и Преобреженския манастир. През периода 1851 - 1852 г. Захари Зограф живее и работи в Атон. В този период той създава стенописите в манастира „Лаврата на Св. Атанасий“. Захари Зограф е автор на иконите в Зографския манастир в Карея. През 1850 г. той създава три стенописни автопортрета в Бачковския, Троянския и Преображенския манастири. В по късните си години той рисува няколко ктиторски портрета. След като умира, той оставя след себе си голям брой скици, които не са превърнати в истински произведения.
Размери (см):
79
/ 50
Местонахождение
Държава: България
Област: София
Град: София
Музей: Национален исторически музей
Място на създаване
Държава: България
Друго място на създаване: Други
Бележки към идентификацията на обекта
Вероятен автор Захари Зограф.
Описание
Традиционна композиция по темата. Архангел държи неразгънатата кърпа на Вероника, върху която е отпечатано лицето на Иисус Христос. Изпълнението и оцветяването на картината говорят за ръката на много добър иконограф. Иконата има сложно профилирана рамка. Тя завършва в горния край с дървен многоцветен филигран от розетки и листа. Финното моделиране на лицето на Христос, отпечатано върху плат, декориран с флорална шарка, типичното лице с малко устни, големи очи с бадемова форма и характерна брада са все характеристики на стила на Захари Зограф. Цветовете са топли, пастелни, комбинирани с тъмночервен цвят. Контурите следват цветовете старателно, рисунъкът е фин.
Техника: Темперна
Основа: Дърво
Състояние, реставрационни намеси и коментари
Рамката на иконата е точно копие на тази на иконата на Захари Зограф "Архиепископ Христос на трон, св. Иван Рилски и св. Теодосий".