Св. Великомъченик Георги
Тип:
Икона
Период:
1814 г.
Йоаниkий (Йонkо) папа Витанов е един от най- забележителните иконописци от прочутия Витанов род в Трявна. Баща му папа Витан е свещеник, иконописец и резбар, оставил име и забележителни творби след себе си. Той е бил сакеларий на старата църква „Св. архангел Михаил" в Трявна. Самият Йоаникий е роден през 1798 год. в Трявна. Учил е живопис при своя баща, както и при чичо си Симеон Цонюв. Животописните сведения за него са малко, но творчеството му е богато документирано. Този изключително продуктивен иконописец е изписвал икони В продължение на 40 години и е оставял името си върху тях с подобаващо самочувствие. Най-ранната му икона датира от 1814 год. - ,,Св. Георги" от Килифаревския манастир „Рождество на Пресвета Богородица". След това той рисува икони за габровските църкви „Св. Троица", ,,Св. Богородица" и ,,Св. Йоан Предтеча". С голям авторитет се ползва името му в гр. Сливен, където рисува В църквите „Св. София", ,,Св. Димитър" и „Св. Никола". Великолепни негови творби можем да видим В Дряново, Тетевен, Пирдоп, Копривщица, Казанлък, Варна, Елена, Жеравна, Чирпан, Габровският Соколски манастир. Във великотърновската църква „Св. Никола" откриваме цяла галерия негови великолепни творби, а името му е Вписано сред ктиторите на църквата. Той е и сред спомоществователите на „Смесна китка" на Петко Славейков. Самият Славейков го нарича „песнословенний Йоаникий" заради звучното му пеене В църквата. Талантлив, отлично школуван, нежен, съзерцателен и деликатен - това е иконописецът Йоаникий папа Вита нов от Трявна. Смъртта му е отбелязана в летописа на поп Йовчо - 24 март 1854 година. Творбите му днес са сред най-представителните В църкви и манастири, както и в много музеи и галерии В цялата страна. Йоаникий папа Витанов често работи със своя чичо Симеон или с братовчед си Витан Kоюв. Не е изключено някои от иконите, включени в календара, да принадлежат на тяхната четка.
Местонахождение
Държава: България
Област: Габрово
Град: Трявна
Бележки към идентификацията на обекта
В долната средна част има подпис на автора и датиране на иконата.
Описание
Канонично иконографско решение - на Св. Великомъченик Георги на кон убиващ дракон. Около централната фигура (в горната и долната част на композицията) са изобразени седем житийни сцени.
Техника: Темперна
Използвано е листово злато, пробастър, „издраскване“ и велатури. Разработката на образa е в типичен за Тревненска иконописна школа. По ореолите и дрехите има гравировки. Одеждите са разработени майсторски в най-добрите традиции на школата.
Основа: Дърво
Букови дъски, скрепени с кошаци.